Szkolenie VBA – kiedy warto uczyć się pisania makr?

Szkolenie VBA jest dedykowane dla osób pracujących w programie MS Excel. Język programowania VBA umożliwia pisanie makr, czyli rozwiązań usprawniających pracę w tym programie. Rozwiązania te są w szczególności przydatne, jeżeli nasze zadania w Excelu są powtarzalne. Jak bardzo szkolenie VBA może pomóc nam w usprawnieniu naszych codziennych obowiązków?

Szkolenie VBA - kiedy warto

Kiedy szkolenie VBA jest przydatne?

Szkolenie VBA może być doskonałym początkiem do budowy własnych makr podczas pracy z danymi liczbowymi, jak również z danymi osobowymi, z którymi musimy coś zrobić, np. podsumować lub sprawdzić ogólne trendy. Wiadomo, że bez precyzyjnego podsumowania dużej ilości danych nie da się wyciągnąć z nich żadnych wniosków. Znajomość języka programowania VBA przyda się każdemu, kto musi dane analizować regularnie. Dzięki dobrze napisanemu makru jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i przede wszystkim uniknąć potencjalnych błędów w naszych obliczeniach bądź zestawieniach.

Przykład
Przykładem takiej oszczędności może być comiesięczna analiza sprzedaży w poszczególnych regionach. Załóżmy, że firma X posiada w swojej bazie danych raporty dotyczące sprzedaży w każdym z województw, z podziałem na oddziały sprzedażowe. W każdym województwie mieści się ok. 20 oddziałów, co daje wynik 320 oddziałów w całym kraju. Co miesiąc zespół analityków musi pobrać raporty sprzedażowe ze wszystkich 320 oddziałów z wewnętrznej bazy danych, a następnie:

Już bez dokładnego szacowania czasu pracy wiadomo, że wszystkie powyższe aktywności zajmą osobom odpowiedzialnym za analizę danych bardzo dużo czasu. Dodatkowo, przygotowanie wszystkich zestawień przy tak dużej ilości pracy może skutkować trudnymi do wykrycia błędami, a w konsekwencji błędnie wyciągniętymi wnioskami.

Przedstawiona powyżej sytuacja powtarza się w firmie X co miesiąc, jest to zatem powtarzalny proces. Podczas szkolenia VBA można taki proces ułożyć a następnie stworzyć rozwiązania pozwalające na ograniczenie manualnej pracy i żmudnych obliczeń do minimum.

Szkolenie VBA - makra

Szkolenie VBA – od czego zacząć?

Szkolenie VBA nie ma sensu, jeżeli uczestnicy szkolenia nie znają poziomu MS Excel na zaawansowanym poziomie. Makra są bowiem usprawnieniem naszej pracy, jednak aby tę pracę usprawnić, musimy najpierw rozumieć, co dokładnie dzieje się w naszych kalkulacjach, a następnie dokładnie je usystematyzować. Wydatek na szkolenie VBA dla pracowników może dać im świetną szansę rozwoju a także zwiększyć komfort ich codziennej pracy i przynieść ogromne oszczędności firmie, która chce usprawnić swoje procesy analityczne.

Jeżeli szkolenie z MS Excel może przydać się w Twoim Zespole, zapraszamy do kontaktu!

Zespół VBA-Excel.pl

Naucz się Excela od praktyków!

 

Komentarze

Call Now Button