fbpx

Power Query co to jest?

Power Query co to jest? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ fraza Power Query przewija się w różnych środowiskach, lecz nie wiele osób wie, co tak naprawdę oznacza. Jest to oficjalny dodatek, który został przygotowany przez Microsoft do oprogramowania MS Excel. W jakim celu został stworzony?

Power Query co to jest - jak używać

Power Query co to jest? Dlaczego powstało?

Wydaje mi się, że w każdej dużej firmie przychodzi moment, w którym kierownictwo dostrzega, że w jakimś aspekcie ich produkt pozostaje w tyle za konkurencją. Można powiedzieć, że podobnie było w przypadku powstania Power Query. Microsoft zauważył, że rozwiązania innych producentów są bardziej zaawansowane w dziedzinie przekształcania danych. Wielu użytkowników MS Excel narzekało na problem z importowaniem plików z przeróżnych źródeł. Dodatkowo, pobranie pliku tekstowego wymagało wprowadzaniu wielu poprawek np. przecinków. Co więcej, działo się tak za każdym razem, gdy trzeba było zaimportować nowe dane, a więc był to naprawdę duży problem.

Power Query co to jest?

W 2013 roku Microsoft opublikował dodatek Power Query, który jest narzędziem ułatwiającym importowanie oraz przekształcanie danych za pomocą zapytań. Data publikacji jest o tyle ważna, że nie jest to dodatkowa opcja zaimplementowana w Excelu z 2010, ani 2013 roku. W kolejnych wersjach znajduje się ona już w oprogramowaniu, lecz we wcześniejszych należało ją dodatkowo ściągnąć. Na zasługę pozostaje jednak fakt, iż jest ona w pełni darmowa. Power Query należy do grupy narzędzi z kategorii ETL, czyli Extract-Transform-Load. Pozwala ona pobrać dane z praktycznie każdego źródła. Przekształcić je w odpowiedni sposób, tak aby powstała tabela, a następnie umieścić ją w MS Excel lub modelu danych.

Warto dodać, że narzędzie jest bardzo uniwersalne, ponieważ pozwala na pobranie danych ze skoroszytów Excela, z baz danych np. Microsoft Access, Oracle, a nawet folderów! Na uwagę zasługuje fakt, że dodatkowo istnieje opcja poboru danych z Facebooka lub innych stron internetowych.

Power Query co to jest

Zalety Power Query

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to proste w obsłudze narzędzie, które może ułatwić wiele rzeczy. Sama karta poleceń jest przejrzysta, dzięki czemu odpowiednie przygotowanie danych przebiega bardzo szybko. Ważną cechą tego narzędzia jest fakt, że jest ono kompatybilne z każdą wersją Excela, począwszy od 2010, a kończąc na 2019. Co więcej, pozwala ono na optymalizację działania. Spowodowane jest to tym, że wszystkie operacje układane są w sposób chronologiczny, a więc cały proces jest zautomatyzowany. Na uwagę zasługuje też możliwość modyfikacji poszczególnych kroków, a nawet usunięcia niektórych z nich.

Jeżeli szkolenie z MS Excel może przydać się w Twoim Zespole, zapraszamy do kontaktu!

Zespół VBA-Excel.pl

Naucz się Excela od praktyków!

 

Komentarze

Call Now Button