fbpx

Obsługa programu Excel – od czego zacząć?

Obsługa programu Excel wydaje się być prosta, ponieważ sam interfejs oprogramowania jest przejrzysty i czytelny. Jednakże okazuje się, że wiele osób poszukuje różnego rodzaju poradników i szkoleń. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób widzi w tym oprogramowaniu dużo pozytywnych cech, które z powodzeniem mogą pomagać w wielu zawodach. Dlaczego tak się dzieje? Jak obsługiwać Microsoft Excel?

Czym jest Microsoft Excel?

Microsoft Excel to program, który został stworzony do przetwarzania, analizowania oraz wizualizacji danych. W skrócie można powiedzieć, że jest to arkusz kalkulacyjny. Co więcej, jego twórcy postanowili go stworzyć z myślą o zastosowaniu w księgowości oraz bankowości, ponieważ to właśnie w tym segmencie rynku wykonuje się wiele ciężkich, dużych i męczących, a przede wszystkim powtarzających się obliczeń.

Z biegiem lat okazało się, że jest to genialne narzędzie, które nadaje się również do użytku w innych branżach. Warto też dodać, że wiele osób korzysta z Excela codziennie i to nie w pracy, a w domu. Dzieje się tak dlatego, że za jego pomocą można na przykład planować swoje wydatki lub prowadzić ich cały spis. Używając kilku prostych funkcji każdy, kto regularnie będzie uzupełniał odpowiednie rubryki, może kontrolować swoje wydatki.

Obsługa programu Excel

Jeśli chodzi o obsługę programu, to na początek warto omówić sobie sam interfejs, który w obecnej wersji jest czytelny i dosyć intuicyjny. Po włączeniu aplikacji widoczna jest tabela, która automatycznie podzielona jest na pola. Można do nich wpisywać liczby i tekst oraz oczywiście różnego rodzaju wzory, które umożliwiają obliczanie różnych rzeczy. Po lewej strony widnieje kolumna, która zawiera numerację, a nad tabelą znajduje się analogiczna strefa, lecz w niej znajdują się ułożone alfabetycznie litery. Dzieje się tak dlatego, że dzięki tym dwóm parametrom jesteśmy w stanie określić współrzędne danej komórki, w której znajdują się dane. Dzięki temu istnieje możliwość dokonywania obliczeń.

Przechodząc do górnej sekcji, to jest ona podzielona na osiem głównych sekcji: Narzędzia główne, Wstawianie, Układ strony, Formuły, Dane, Recenzja, Widok oraz Pomoc. W narzędziach głównych znajdują się podstawowe opcje umożliwiające stylizację czcionki oraz tekstu, czy też scalanie komórek.

Obsługa programu Excel

Zakładka wstawianie jak sama nazwa mówi, to w niej można wstawić tabelę, wykres, ilustrację, linki, symbole, a nawet mapy 3D.

Obsługa programu Excel - wstawianie

W opcji układ strony istnieje możliwość edytowania marginesów, rozmiarów i orientacji arkusza oraz innych parametrów, które odpowiadają za samą stronę graficzną.

Obsługa programu Excel - strony

Sekcja dane przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy znają podstawy, ponieważ dzięki niej można dowolnie łączyć, sortować i przekształcać dane.

dane

Sekcja recenzja odpowiada za przetłumaczenie stworzonego wcześniej arkusza oraz dodawania do niego komentarzy przez innych użytkowników.

Obsługa programu Excel - recenzja

W opcji widok można dowolnie modyfikować wyświetlaną wirtualnie tabele na przykład wyłączyć pokazywanie nagłówków.

Obsługa programu Excel - widok

Jeśli zaś chodzi o ostatnią sekcję, czyli pomoc, to w niej można odnaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Obsługa programu Excel - pomoc

Obsługa programu Excel – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim należy wiedzieć i zapamiętać, że program ten został przystosowany do używania dużej ilości skrótów klawiszowych, które zwiększają skuteczność oraz prędkość pracy. Oczywiście, nauka ich wszystkich może zająć trochę czasu, lecz naprawdę warto się do niej przyłożyć, ponieważ w późniejszym czasie zaowocuje ona efektywnością.

F3 Wklej nazwę do formuły
F4 Powtórz ostatnią czynność
F5 Przejdź do
F6 Przejdź do następnego okienka
F7 Polecenie Pisownia
F8 Rozszerz zaznaczony obszar
F9 Przelicz wszystkie arkusze w otwartych skoroszytach
F11 Utwórz wykres
F2+SHIFT Edytuj notatki komórki
F3+SHIFT Wklej funkcję do formuły
F4+SHIFT Powtórz ostatnie polecenie Znajdz (Znajdz następny)
F5+SHIFT Wyświetl okno dialogowe Znajdz
F6+SHIFT Przejdź do poprzedniego okienka
F9+SHIFT Przelicz aktywny arkusz
F10+SHIFT Wyświetl menu podręcznne
F11+SHIFT Wstaw nowy arkusz
F12+CTRL Polecenie Otwórz
F1+ALT Wstaw arkusz wykresu
6+CTRL+SHIFT Przejdz do okna poprzedniego arkusza
F12+CTRL+SHIFT Polecenie Drukuj

 

Jak przyśpieszyć naukę Excela?

Jednym z rozwiązań jest udanie się na profesjonalne szkolenie z programu MS Excel, które prowadzone jest stacjonarnie. Dzięki temu, na bieżąco można zadawać wszystkie niejasne pytania i od razu otrzymywać odpowiedzi. Co więcej, wykonując ćwiczenia na bieżąco, postępy są kontrolowane przez prowadzącego. Może on w każdej chwili pomóc w ewentualnym rozwiązaniu zadania. W niektórych sytuacjach może okazać się, że wydatek związany z udaniem się na kurs może być doskonałą inwestycją, która szybko się zwróci, ponieważ wiele firm poszukuje specjalistów od Excela.

Jeżeli szkolenie z MS Excel może przydać się w Twoim Zespole, zapraszamy do kontaktu!

Zespół VBA-Excel.pl

Naucz się Excela od praktyków!

 

Komentarze

Call Now Button