fbpx

Excel tabela przestawna – podstawowe informacje

Excel tabela to coraz częściej wyszukiwana fraza w Google. Dzieje się tak dlatego, że coraz popularniejszym tematem jest zdobywanie wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu obsługi programu MS Excel. Przyjmuje się, że w zawodach związanych z analizą danych, tabele przestawne są najcenniejszym narzędziem w całym oprogramowaniu. Dlaczego tak jest oraz jak zacząć uczyć się posługiwania tabelami przestawnymi?

Excel tabela przestawna

Dlaczego Excel?

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której firma poszukuje pracowników, od których wymaga tylko i wyłącznie znajomości oprogramowania MS Excel. Związane jest to z faktem, że na rynku pracy tak naprawdę, niewiele osób ma wiedzę z zakresu średnio zaawansowanej i zaawansowanej. Większości wydaje się, że biegle posługuje się tym narzędziem, lecz w praktyce okazuje się, iż tak nie jest. Pracodawcy chętnie korzystają z MS Excel, ponieważ jest to jedno z najlepszych, a zarazem najpopularniejszym programów w swojej kategorii. Obecnie, korzystają się z niego w praktycznie każdej branży, ponieważ wiele operacji np. analizę danych można dzięki niemu przyśpieszyć.

Excel tabela przestawna – dlaczego jest ważna?

Tak jak wcześniej wspominałem, wiele osób z dziedziny analizy danych uważa, że tabele przestawne są najważniejszym narzędziem w tym programie. Niestety, mimo wszystko nie korzysta z nich wiele osób, ponieważ wydają się im być zbyt skomplikowane. Trzeba przyznać rację, że nie jest to tak proste narzędzie, jak pozostałe funkcje, lecz należy pamiętać, że nie wymaga ono specjalistycznej wiedzy. Oczywiście, niektóre z zagadnień wymagają zaawansowanego szkolenia, lecz tych podstawowych można bardzo szybko się nauczyć.

Dlaczego warto nauczyć się obsługi tabel?

Przede wszystkim tabele przestawne umożliwiają szybkie podsumowanie dużej ilości danych, co więcej umożliwiają one przestawianie poszczególnych rekordów. Dzięki temu istnieje szerokie spektrum możliwości przedstawienia danych. Co więcej, umożliwiają szybką analizę danych, ponieważ można pobrać dowolną ilość rekordów z różnych źródeł np. MS Access, posegregować je zgodnie z własnymi preferencjami, oznaczyć i przeanalizować. Chcąc wykonać tyle operacji ręcznie, należałoby poświęcić bardzo dużą ilość czasu, a tabele umożliwiają to w szybki sposób. Kolejną zaletą tabel przestawnych jest możliwość tworzenia szybkich i efektywny sposób oraz możliwość manipulowania danymi.

Excel tabela – Jak stworzyć tabele przestawną?

Na początku należy odpowiednio przygotować dane, które będą analizowane. Ich złe ułożenie może spowodować zły wynik, a tego każdy chciałby uniknąć. Jeśli zaś chodzi o same zasady to: nagłówki kolumn powinny być na samej górze, w jednym wierszu, żadna z komórek nie może być scalone oraz dane, dane, które mają być osobno analizowane, muszą zostać oddzielone jedną pustą komórką lub wierszem oraz każdy wiersz musi posiadać, taką samą liczę kolumn.

Excel tabela przestawna - 1

Pamiętając o powyższych zasadach, nie powinny występować żadne problemy z tworzeniem tabel przestawnych. Żeby stworzyć tabelę przestawną, należy wybrać dowolną komórkę, która znajduje się w grupie danych poddanych do analizy. Następnie przejść do zakładki Wstawianie i wybrać pole Tabela przestawna. Pojawi się okienko, w której oprogramowanie zapyta się, czy tabele stworzyć w osobnym arkuszu.

Po wykonaniu tych kroków pojawi się tabela przestawna, którą można edytować zgodnie z własnymi potrzebami. Co więcej, jeśli chodzi o sprawdzanie i analizowanie konkretnych rzeczy. To do tego należy użyć formuł lub filtrowania, które dostępne jest w MS Excel.

Excel tabela przestawna - 4

A może kurs?

Stworzenie Excel tabela przestawna nie jest skomplikowane, lecz szybkie i skuteczne poruszanie się w niej wymaga już trochę wprawy. Oczywiście, można spróbować nauczyć się tego samemu, jednak czasami warto udać się na kurs, w którym ma się dostęp do trenera. W trakcie szkolenia poznaje się wiele technik oraz na bieżąco można zadawać pytania. Co więcej, może okazać się, że w ciągu kilku dniowego szkolenia zdobędzie się więcej doświadczenia, niż próbując samemu nauczyć się tego zagadnienia przez kilka tygodni.

Jeżeli szkolenie z MS Excel może przydać się w Twoim Zespole, zapraszamy do kontaktu!

Zespół VBA-Excel.pl

Naucz się Excela od praktyków!

 

Komentarze

Call Now Button