Do czego służą tabele przestawne w Excelu?

Przyjmuje się, że w zawodach związanych z analizą danych tabele przestawne są najcenniejszym narzędziem w programie MS Excel. W jakich sytuacjach tabela przestawna może usprawnić Twoją pracę?

Dlaczego warto nauczyć się obsługi tabel przestawnych?

Tabele przestawne umożliwiają szybkie podsumowanie dużej ilości danych. W narzędziach tabeli przestawnej istnieje szerokie spektrum możliwości przedstawienia danych na wiele różnych sposobów bez wykonywania samodzielnych obliczeń. Co więcej, tabele przestawne umożliwiają szybką analizę danych, ponieważ użytkownik może pobrać dane źródłowe (np. z MS Access lub za pomocą języka zapytań SQL z odrębnej bazy danych), posegregować je zgodnie z własnymi preferencjami, oznaczyć i przeanalizować.

Excel tabela przestawna

Jakie obliczenia może wykonać za nas tabela przestawna?

Tabela przestawna może podsumować nasze dane, wykorzystując filtrowanie danych po wybranych kryteriach (np. po datach, nazwach własnych, przedziałach liczbowych). Może również pokazać nam średnie wartości dla wybranego zakresu, wartość minimalną i maksymalną, sumę wartości, a nawet ilość występujących przypadków. Dane w tabeli możemy porządkować alfabetycznie, chronologicznie, rosnąco i malejąco. Co ważne, praca na tabeli przestawnej nie powoduje zmian w danych źródłowych, co pozwala uniknąć błędów w dalszej pracy na dużym zakresie danych.

Tworzenie tabel przestawnych nie jest skomplikowane, lecz szybkie i skuteczne poruszanie się w nich wymaga już trochę wprawy. Jeżeli pracujesz na dużych zakresach danych, z których potrzebujesz często wyciągać różne informacje a także wykonywać obliczenia, zapraszamy na nasze szkolenia!

Zespół VBA-Excel.pl

Naucz się Excela od praktyków!

 

Komentarze

Call Now Button