fbpx

Co to jest funkcja w Excelu?

Co to jest funkcja w Excelu? Do czego jest ona potrzebna oraz kiedy może ułatwić rozwiązywanie równań w MS Excel? Funkcji każdy używa, lecz nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, które są najbardziej przydatne?

Co to jest funkcja w Excelu?

Funkcje można przedstawić jako wbudowane w program oraz udostępnione użytkownikowi wyrażenia, których zadaniem jest wyliczanie określonych rzeczy. W celu poprawnego działania funkcji należy zastosować odpowiednią konstrukcję wyrażenia, w której skład wchodzi funkcja, argumenty, które podawane są w nawiasie i oddzielone od siebie średnikami. Na ich podstawie funkcja wykona stosowne obliczenia i pokaże wynik. Co więcej, występują również funkcje, w których nie ma argumentów, lecz należą one do mniejszości.

Jak używać funkcji?

Jeśli chodzi o to, jak można używać funkcji w MS Excel, to trzeba wiedzieć, że tak naprawdę można to robić w każdej komórce. Każda komórka może zawierać jakąś funkcję, jej wynik wyświetlany jest w komórce, a samo wyrażenie zapisuje się w pasku formuły.

Jakich funkcji warto używać?

W internecie, jak i w samej instrukcji do Microsoft Office Excel można znaleźć bardzo wiele funkcji. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można je łączyć. Dzięki temu mogą one liczyć bardziej zaawansowane rzeczy w jednej komórce. Jakie funkcje łączone warto znać?

Jedną z takich funkcji jest łączenie i przyporządkowanie danych. Bardzo często tego typu funkcje używane są w raportach finansowych. Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO należy do grona tych funkcji, które są bardzo często używane. Często łączona jest ona z funkcją JEŻELI.BŁĄD, jednakże ma to rozwiązanie jedną dużą wadę. Mianowicie ogranicza w pewnym stopniu użytkownika, ponieważ wartość przyporządkowana do szukanej frazy musi znajdować się zawsze po prawej stronie tabeli.

Jeśli tak nie będzie, to po prostu funkcja się nie wykona. Dlatego też istnieje ciekawe rozwiązanie, które składa się z funkcji INDEKS oraz PODAJ.POZYCJĘ. W funkcji Indeks należy podać adres kolumny, w której znajduje się szukana wartość, natomiast Podaj pozycję odpowiada za pozycję, w której znajduje się szukana fraza.

Przykład:
=INDEKS(TUTAJWSPÓŁRZĘDNE;PODAJ.POZYCJE(TUTAJWSPÓŁRZĘDNE))

Co to jest funkcja w Excelu jak działa

Łączenie komórek może być szybkie i łatwe

Łączenie komórek może być szczególnie przydatne, w momencie, w którym pracując na wybranej tabeli zajdzie potrzeba dodania do niej nowej kolumny. Czasami tak się dzieje, że brakuje miejsca i wtedy nie wiadomo co zrobić. Rozwiązanie jest bardzo proste, ponieważ można wprowadzić funkcję, która ma symbol &. Jeśli chcemy połączyć wartości dwóch komórek np. A1 i B2, które będą rozdzielone spacją, to musimy zastosować funkcję:

Przykład:
=A1&””&B1

Co to jest funkcja w Excelu? – Zapisywanie dat

Okazuje się, że dużym problemem jest również prowadzenie działań w Excelu na datach. Nie chodzi tutaj o wartości, które wprowadza się ręcznie, a o sytuacji, w której musimy użyć dzisiejszej daty i nie chcemy cały czas jej ręcznie wprowadzać. Okazuje się, że powstała do tego celu funkcja =DZIS(), która wyświetli dokładną datę.

Komentarze

Call Now Button